De Bruine Buck: Results 2008



Visit also the Results of  2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001 or 2000.




Brenty de Bruine Buck







10 and 11 May 2008

During the weekend of 10 and 11 May we participated on the German Specialty (10 May) and Jubilee show (11 May) in Wenden-Brün. Because of this double show there was a good competition during the two days. For that reason we are extremely glad to present you the following results.

Saturday 10 May

Groenendael males (Judge Mrs. P. Stern-Hanf and J. McAndie for young classes)

Intermediairy class:
1U Bono (Bliksem) de Bruine Buck
Champion class:
1U Brendo de Bruine Buck
2U Caine de Bruine Buck
Open class:
1U CAC BOB Quinto-Rival de Bruine Buck
2U RCAC (reserve best male) Storm de Bruine Buck
4U Cheb de Bruine Buck

Groenendael females (Judge Mrs. B. Harlem and Mrs. J. McAndie for young classes)

Intermediairy class:
1U Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Young class:
3U Allure (Joy) de Bruine Buck
Champion class:
1U RCAC (reserve best female) Solitaire (Gina) by de Bruine Buck

During the kennelpresentation, our kennel became BEST KENNEL IN SHOW with Avalon (Zaïra), Brendo , Caine, Cheb, Quinto-Rival, Solitaire (Gina) and Storm de Bruine Buck.

Also the offspring of our dogs had some great results. Breakpoint’s Grand Duc of Coke (grandson of Boetsch) became 1U CAC BOB and Best in Show.

Curtis du Bois du Tôt 2U Young class males (son of Bentho ibn Greco)
Domia Black Morion 1U Young class females (daughter of Lia)
Breakpoint’s Joy of Okay 2U Open class females (daughter of Quinto Rival)
Vegas du Bâton Tiroir U Open class females (daughter of Bentho ibn Greco)

Sunday 11 May

Groenendael males (Judge Mrs. M.F. Berton-Sarlat and Mrs. P. Stern Hanf for young classes)

Intermediairy class:
1U Bono (Bliksem) de Bruine Buck
Champion class:
1U RCAC (reserve best male) Storm de Bruine Buck
3U Caine de Bruine Buck
Open class:
1U CAC Quinto-Rival de Bruine Buck

Groenendael females (Judge Mrs. J. McAndie and Mrs. P. Stern-Hanf for young classes)

Intermediairy class:
3U Allure (Joy) de Bruine Buck
Young class:
1U Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Champion class:
4U Fraka de Bruine Buck
Open class:
1U CAC BOB and BEST IN SHOW Solitaire (Gina) by de Bruine Buck

During the kennelpresentation, our kennel became BEST KENNEL IN SHOW with Avalon (Zaïra), Bono (Bliksem),Caine, Fraka, Quinto-Rival, Solitaire (Gina) and Storm de Bruine Buck.

Also the offspring of our dogs had some great results. Breakpoint’s Grand Duc of Coke (grandson of Boetsch) became 1U CAC BOB.

Domia Black Morion 2U Young class females (daughter of Lia)
Dessa van ‘t Sparrebos U Champion class females (daughter of Boetsch)
Breakpoint’s Joy of Okay 3U Open class females (daughter of Quinto Rival)
Vegas du Bâton Tiroir 4U Open class females (daughter of Bentho ibn Greco)

We want to thank and congratulate everyone for and with these great results!!!

24 and 25 May

In the weekend of 24 and 25 May we had this year’s jubilee Specialty in Deurne and again there were some great results to calibrate. Jugde for the Groenendael males was Mrs. Vermeire and for the females Mr. Stanbridge. The young ones have been judged by Mr. Spruyt.

Groenendael males:

Young class:
1U Bono (Bliksem) de Bruine Buck
2U Benito de Bruine Buck
Open class:
1U CAC Bentho ibn Greco de Bruine Buck
2U Caine de Bruine Buck
U Cheb de Bruine Buck
U Boris de Bruine Buck
ZG Djago de Bruine Buck
Champion class:
1U RCAC Quinto-Rival de Bruine Buck
2U Storm de Bruine Buck
3U Brendo de Bruine Buck

Groenendael females:

Intermediairy class:
4U Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Open class:
2U Solitaire (Gina) by de Bruine Buck
Breeder class:
3U Vega de Bruine Buck
Champion class:
1U Fraka de Bruine Buck

During the kennelpresentation kennel “de Bruine Buck” became best Groenendael kennel en BEST KENNEL IN SHOW with Avalon (Zaira), Caine, Bentho ibn Greco, Brendo, Fraka, Quinto-Rival, Solitaire (Gina), Storm and Vega de Bruine Buck. We were extremely proud a group with nine dogs of this quality.

During selection Vega de Bruine Buck got selected and is now pE in Holland.

Also the offspring of our dogs had some great results.

Males      
Kondor du Pacage Vert 4 VP Puppy class (Son of Storm de Bruine Buck)
Kay 3U Young class (Son of Bentho ibn Greco de Bruine Buck and Fraka de Bruine Buck)
Maituk 3U Intermediary class (Son of Cheyenne de Bruine Buck)
Burton 4 ZG Intermediary class (Son of Storm de Bruine Buck
and Ancor de Bruine Buck)
Floyd 2U Breeder class (Son of Cheyenne de Bruine Buck)
Its Magic from Black Velvet’s Home 3U + Breeder class (Son of Brenty de Bruine Buck)

Females

 

 

 
Britney van de Tomre Rozo 4U Young class (Daughter of Quinto Rival de Bruine Buck)
Hectic Gaia of Dark Brightness 1U RCAC Intermediary class (Daughter ofBentho ibn Greco de Bruine Buck)
Whoopi Donna van Lana’s Hof 4U Open class (Daughter of Quinto Rival de Bruine Buck)
Vegas du Bâton Tiroir U + Open class (Daughter of Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
Sammy Ivy du Bâton Tiroir U + Champion class (Daughter of Storm de Bruine Buck)
Dark Djenga of Irresistible Black U +   (Daughter of Storm de Bruine Buck)

Tervuren

 

 

 
Faolan de la Vignette 2U + Open Class (Son of Preston de Bruine Buck)

Because of the selection of two dogs of Storm de Bruine Buck this year he is now ELITE A in Holland!!!

Again a big thank you for every one that made these results possible and congratulations!!

1 June 2008

The first of June the yearly Belgian Specialty was organized. We had again a great weekend with excellent results. Judge for the Groenendaels this day was Mr. F. Aertgeerts.
Males
Baby class:
1 VB Dandy (Tiësto) de Bruine Buck (best baby Groenendael)
Intermediairy class:
1U Bono (Bliksem) de Bruine Buck
Open class:
2U Storm de Bruine Buck
Champion class:
1U RCAC Caine de Bruine Buck

Females
Baby class:
1 VB Destinee (Yana) de Bruine Buck
Intermediairy class:
2U Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Breeder class:
1U CAC BOB and BIS Solitaire (Gina) by de Bruine Buck

This is the fourth BEST IN SHOW title for Gina in 13 months!!!!

At the kennel presentation De Bruine Buck became BEST KENNEL IN SHOW, all the entered dogs from our kennel participated except for Yana because the owners had to go home.

Also the offspring of our dogs got some great results!!!

Open class males
1U CAC Victory de Condivicnum (Son of Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
3U Brat Black z Kovarny (Son of Bentho ibn Greco de Bruine Buck) This male got 1U CAC BOB and BEST IN SHOW during the German BSB Specialty a day earlier!!!

Champion class females:
1U RCAC Sammy Ivy du Bâton Tiroir (daughter of Storm de Bruine Buck)

Open class females:
1U Vancy Kelly du Bâton Tiroir (daughter of Bentho ibn Greco de Bruine Buck)

Thanks everyone for this nice day!!!

August 30 and 31 of augustus

Like every year we visited the French Specialty at the end of August. We have had a great time over there. We are extremely glad a lot of owners of dogs from our kennel took the effort to go over there and made it a very special weekend, with lots of fun, nice friendship and great results. Thank you for that!!

Judge for Groenendael males was Mr. Descamps and for Groenendael females Mrs. Berton-Sarlat.

Males
Puppy class:
VP Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
Intermediary class:
2U Bono (Bliksem) de Bruine Buck
Open class (40 males entered):
3U Quinto-Rival de Bruine Buck
5U Cheb de Bruine Buck
9U Storm de Bruine Buck
Champion class:
2U Bentho ibn Greco de Bruine Buck
3U S.R Caine de Bruine Buck

Females
Intermediary class:
U Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Open class (46 females entered):
2U RCACS S.R Ancor de Bruine Buck
Tervueren males young class, Judge Mrs. Heraly
2U Clovis (Kane) de Bruine Buck 

Because of the selection of Ch. Caine de Bruine Buck, Boetsch de Bruine Buck is now R.E. (Reproducteur D’Elite) in France!!!

During the kennel presentation kennel “de Bruine Buck” became best Groenendael kennel and second best kennel in show (for the fourth year in a row we have this result!!). We were extremely proud to present: Bentho ibn Greco, Caine, Cheb, Quinto-Rival and Storm de Bruine Buck.

It is very important for us to see that the offspring of our males is doing so well.

Intermediary class males:
1U S.R. Black de D’Artamas (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
Open class males:
13U S.R. Balko du Clos des Agapornis (father Brendo de Bruine Buck)
Intermediary class females:
1U Cachou des Etangs Sauvages (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
U Domia Black Morion (mother Lia de Bruine Buck)
Open class females:
7U S.R Bahera du Clos des Agapornis (father Brendo de Bruine Buck)
13U B’Kate du Clos des Agapornis (father Brendo de Bruine Buck)
U Hidria de Can Barca (father Dream de Bruine Buck)
VG Black Beauty du Bois du Tôt (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
Champion class females:
2U S.R. Sammy Ivy du Bâton Tiroir (father Storm de Bruine Buck)
Young class females:
5U La Rosa Tatuata Caractere (father Brendo de Bruine Buck)
U La Rosa Tatuata Callas (father Brendo de Bruine Buck)

In Tervueren the great Ch. Breakpoints Grand Duc of Coke got 2U RCACS in open class (Grandson of Boetsch de Bruine Buck).

Congratulations for the breeders and owners of these great dogs!!!

One of the bigger shows during the end of the year is the Belgian Specialty. Judge for the Groenendael this year was Mr. Desschans. We are very proud of the following results.

Groenendael Males
Young class:
1U best young Groenendael Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
Champion class:
1U Caine de Bruine Buck
Open class:
1U CAC BOB Quinto-Rival de Bruine Buck
Groenendael Females
Young class:
1U Diesel de Bruine Buck

During the kennel presentation Groenendael kennel became BEST KENNEL IN SHOW, all the four entered dogs from our kennel participated.
Also the offspring of our dogs had some great results

Open class males:
2U RCAC Victory de Condivicnum (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
3U Black Jack du Bois du Tôt (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck)
U Brat Black Z Kovarny (father Bentho ibn Greco de Bruine Buck
Females babyclass:
1VP Dream Up du Clos des Agapornis (father Quinto Rival de Bruine Buck)
Females Intermediairy class:
2 VG Domia Black Morion (mother Lia de Bruine Buck)

Congratulations to the owners and breeders of all these dogs!!!



Allure (Joy) de Bruine Buck
Groningen Young class Mrs. van Deijl 1U RCAC
German Specialty Young class Mrs. J. McAndie 3U
German Specialty Intermediairy class Mrs. J. McAndie 3U
Lokeren Intermediairy class Mr. Moore 1U CAC



Ancor de Bruine Buck
French Specialty Open class Mrs. Berton-Sarlat. 2U RCACS S.R.
Utrecht
Open class

Mrs. Bakker-van de Woestijne 1U CAC/CACIB




Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
Leiden Young class Mrs. Collins 1U
German Specialty Intermediairy class Mrs. B. Harlem 1U
German Specialty Young class Mrs. P. Stern-Hanf 1U
Dutch Specialty Intermediairy class Mr. Stanbridge 4U
Belgian Specialty Intermediairy class Mr. F. Aertgeerts 2U
French Specialty Intermediairy class Mrs. Berton-Sarlat U
Amsterdam Winner Intermediairy class Mr. D. Spruijt 1U RCAC/CACIB



Benito de Bruine Buck
Dutch Specialty Young class Mr. Spruyt 2U



Bentho ibn Greco de Bruine Buck
Dutch Specialty Open class Mrs. Vermeire 1U CAC
French Specialty Champion class Mr. Descamps 2U



Bentley de Bruine Buck
Lokeren Intermediary class Mr. Moore 1U



Bono (Bliksem) de Bruine Buck
Leiden Young class Mrs. Collins 2U
Groningen Young class Mrs. van Deijl 2U
German Specialty Intermediairy class Mrs. P. Stern-Hanf 1U
German Specialty Intermediairy class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U
Dutch Specialty Young class Mr. Spruyt 1U
Belgian Specialty Intermediairy class Mr. F. Aertgeerts 1U
French Specialty Intermediairy class Mr. Descamps 2U
Dortmund Intermediairy class Mr. Desschans 1U



Boris de Bruine Buck
Leiden Open Class Mrs. Collins 1U RCAC/RCACIB
Goes Open Class Mr. Wieldraaijer 1U RCAC/CACIB
Dutch Specialty Open Class Mrs. Vermeire U
Hulten
 
Open Class
 
Mr. de Gids
 
1U CAC/CACIB and BOB
8 th. In group 1
Uden Open Class Mr. Desschans 1U CAC/CACIB
Maastricht Open Class  Mr. Doedijns 1U CAC/CACIB and BOB



Brendo de Bruine Buck
German Specialty Champion class Mrs. P. Stern-Hanf 1U
Dutch Specialty Champion class Mrs. Vermeire 3U



Caine de Bruine Buck
"Speciale de Race" Le Bourget Open Class Mr. Desschans Excellent
German Specialty Champion class Mrs. P. Stern-Hanf 2U
German Specialty Champion class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 3U
Dutch Specialty Open class Mrs. Vermeire 2U
Belgian Specialty Champion class Mr. F. Aertgeerts 1U RCAC
French Specialty Champion class Mr. Descamps 3U S.R.
Belgian Specialty Champion class Mr. Desschans 1U
Amsterdam Winner Champion class Mr. D. Spruijt 1U CAC/CACIB and BOB



Cheb de Bruine Buck
Groningen Open Class Mrs. van Deijl 3U
Leeuwarden Open Class Mr. Dambrain 1U CAC/CACIB and BOB
German Specialty Open Class Mrs. P. Stern-Hanf 4U
Dutch Specialty Open Class Mrs. Vermeire U
French Specialty Open Class Mr. Descamps 5U
Zwolle Open Class Mrs. ten Cate 1U RCAC/RCACIB



Clovis (Kane) de Bruine Buck
Uden Young class Mr. Desschans 1U
French Specialty Young class Mrs. Heraly 2U
Luxembourg Youth class Mr. Stecanella 1U Luxembourg Young Winner
Dortmund Youth class Mr. Desschans 2U  



Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
Belgian Specialty Young class Mr. Desschans 1U best young Groenendael
Amsterdam Winner Young class Mr. D. Spruijt 1U RCAC



Diesel de Bruine Buck
Belgian Specialty Young class Mr. Desschans 1U



Duchesse (Gina) de Bruine Buck
Amsterdam Winner Young class Mr. D. Spruijt 2U



Fraka de Bruine Buck
German Specialty Champion class Mrs. J. McAndie 4U
Dutch Specialty Champion class Mr. Stanbridge 1U



Quinto-Rival de Bruine Buck
"Speciale de Race" Le Bourget Open Class Mr. Desschans 3U
German Specialty Open class Mrs. P. Stern-Hanf 1U CAC BOB
German Specialty Open class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U CAC
Dutch Specialty Champion class Mrs. Vermeire 1U RCAC
Lokeren Champion class Mr. Moore 1U CAC and BOB
French Specialty Open class Mr. Descamps 3U
Dortmund Champion class Mr. Desschans 1U CAC/CACIB and BOB
Belgian Specialty Open class Mr. Desschans 1U CAC BOB



Solitaire by de Bruine Buck
"Speciale de Race" Le Bourget Open Class Mr. Desschans 1U CAC/CACIB
German Specialty Champion class Mrs. B. Harlem 1U RCAC (reserve best female)
German Specialty Open class Mrs. J. McAndie 1U CAC BOB and BEST IN SHOW
Dutch Specialty Open class Mr. Stanbridge 2U
Belgian Specialty Breeder class Mr. F. Aertgeerts 1U CAC BOB and BEST IN SHOW



Storm de Bruine Buck
German Specialty Open Class Mrs. P. Stern-Hanf 2U RCAC (reserve best male)
German Specialty Champion class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U RCAC (reserve best male)
Dutch Specialty Champion class Mrs. Vermeire 2U
Belgian Specialty Open class Mr. F. Aertgeerts 2U
French Specialty Open class Mr. Descamps 9U



Vega de Bruine Buck
Leiden Open Class Mrs. Collins 2U RCAC/RCACIB
Leeuwarden Open Class Mr. Dambrain 1U
Dutch Specialty Breeder Class Mr. Stanbridge 3U


Visit also the Results of  2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001 or 2000.







Return Home