Visit also the Results of  2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001 or 2000.




Ancor de Bruine Buck






28 and 29 May 2011 Dutch Specialty

The Dutch Specialty is one of the most important shows for us during the year and we always look forward to it a long time. We are extremely glad with the results during this show. Judge for the Groenendael males was
Mr. C. Fynmore from Australia and judge for Groenendael females was Mrs. M. Ten Cate from Holland. Here you can read the most important results.

Groenendael males Open class:
1U RCAC Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
2U Gyro de Bruine Buck
U + Lobo de Bruine Buck
Intermediairy class:
2U Jazz de Bruine Buck
Champion class:
1U CAC BOB CW '11 Quinto Rival de Bruine Buck
2U Caine de Bruine Buck
4U + Aras de Bruine Buck
Veteran class:
1U Storm de Bruine Buck
Puppy class:
1VP Luca de Bruine Buck
Groenendael females
Open class:
1U + Floortje de Bruine Buck
Young class:
2U  Kenia de Bruine Buck
3U  Kaya de Bruine Buck
Breeder class:
3U  Ancor de Bruine Buck
Champion class:
1U RCAC Go call me Rune by de Bruine Buck
Puppy class:
1VP Best pup in Show Lima de Bruine Buck
Tervueren males
Working class:
1U + Clovis (Kane) de Bruine Buck

During the kennelpresentation de Bruine Buck became Best Groenendael kennel and BEST KENNEL IN SHOW (Caine de Bruine Buck, Dandy (Tiesto) de Bruine Buck, Floortje de Bruine Buck, Gyro de Bruine Buck, Go call me Rune by de Bruine Buck, Kaya de Bruine Buck, Quinto Rival de Bruine Buck and Storm de Bruine Buck).

On Sunday 6 dogs from our kennel got entered for character test with the following result. Perhaps we are even more proud of this result than the show result (not only looks but also character!!):
Dandy (Tiesto) de Bruine Buck Social +
Gyro de Bruine Buck Social +
Go call me Rune by de Bruine Buck Social +
Floortje de Bruine Buck Social +
Lobo de Bruine Buck Social +
Aras de Bruine Buck, LOF (highest possible score).

Because of the result of the character test and being Dutch Champion already, Dandy (Tiesto), Gyro and Go call me Rune were automatically selected pE. 

In the ring of selection Floortje, Lobo, Aras and Clovis (Kane) (the last one already passed character test with LOF before) got U + and for that selected pE. It is quit an amazing result that in one weekend we got 7 dogs selected.
With the selection of Dandy (Tiesto), Brisca de Bruine Buck is now Reproducteur Elite B in Holland!!!

11 June 2011 German Specialty

German Specialty has been held in Dreieich for the second year. This years edition has been a great result for our kennel. Judge for the Groenendael males was Mrs. M. Krug from Germany and judge for Groenendael females was Mrs. W. van Deijl from Belgium. Mr. M. Ten Cate from Holland judged the young classes. Thank you for the judges and congratulations for the owners of the dogs!!!

Groenendael males Open class (16 males entered):
1U RCAC Reserve Best male Gyro de Bruine Buck
Champion class:
1U CAC Best Male Quinto Rival de Bruine Buck
Groenendael females
Champion class:
1U CAC BOB BEST IN SHOW Floortje de Bruine Buck
Young class:
2U Lima de Bruine Buck

During the kennelpresentation de Bruine Buck became Best Groenendael kennel and BEST KENNEL IN SHOW (Floortje de Bruine Buck, Gyro de Bruine Buck, Lima de Bruine Buck and Quinto Rival de Bruine
Buck).

19, 20 and 21 August French Specialty, Aubigny sur Nere  

Every year we visit the French Specialty. We always look forward for this show as the biggest show for Belgians in the world. This year over 600 Belgians were entered with 187 Groenendaels!!! It is great to see friends from all over the world as a lot of them come over for this special event. On Friday we did the character test with several dogs. Again this year we are very glad with the results we had (as it is for the females!). Judge for Groenendael males was Mr. Schaffner together with Mr. B. Roise and for the females Mrs. M.F. Berton-Sarlat and Mrs. B. Dugue. Young class males was judged by Mrs. B. Dugue and young class males by Mrs. B. Dugue.

Groenendael males

Open class (36 dogs entered):
4U CSAU/TAN did not participate for S.R. Gyro de Bruine Buck
8U Chester de Bruine Buck
U Caine de Bruine Buck
Young class:
2U           Luca (Knut) de Bruine Buck
VG Luxor de Bruine Buck
Champion class judged only by Schaffner!!
3U Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
4VG Quinto Rival de Bruine Buck
Veteran class:
U veteran males were not placed Storm de Bruine Buck

Groenendael females

Open class (57 dogs entered): 3U CSAU/TAN S.R.
1U CACS CSAU/TAN S.R. Go call me Rune by de Bruine Buck
3U CSAU/TAN S.R. Avalon (Zaira) de Bruine Buck
VG CSAU/TAN Honey (Tarja) de Bruine Buck
Champion class:
1U BOB!!!! CSAU/TAN S.R. Roetie de Bruine Buck
3U Floortje de Bruine Buck
Young class:  
5U Lima de Bruine Buck
Veteran class:
1U CSAU/TAN S.R. Brisca de Bruine Buck
Working class male Tervueren:  
3U CSAU/TAN Test Championnat Exc +!!! Clovis (Kane) de Bruine Buck

We are very glad that four of our dogs got selected S.R. Avalon (Zaira), Go call me Rune, Roetie and with 10 years Brisca!!! A lot of the other dogs entered have already this title. With passing the charactertest CSAU/TAN Go call me Rune by de Bruine Buck became FRENCH CHAMPION!!!

We are delighted to be best Groenendaelkennel and BEST KENNEL IN SHOW for the third year!!!! Dogs that participate in the group were Avalon (Zaira), Caine,  Go call me Rune, Quinto-Rival and Roetie de Bruine Buck.

I want to mention also the S.R. of Kay (Bentho ibn Greco de Bruine Buck x Fraka de Bruine Buck). Congratulations to the owners.
 
Thanks to everyone that made those great results possible and congratulations with the great results!!!


Allure (Joy) de Bruine Buck
Dutch BHCN Specialty Open class Mrs. H. Pisarcikova 4U Se


Ancor de Bruine Buck
Vittel Special de Race Open class Mrs. P. Stern-Hanf 1U CACS BOS
Dutch Specialty Breeder class Mrs. M. ten Cate 3U
FMBB World championship Champion class Mr. P. Bottagisio 2U
Belgian Specialty Champion class Mrs. S. Dubach 2U


Aras de Bruine Buck
Dutch Specialty Champion class Mr. C. Fynmorel 4U +


Avalon (Zaïra) de Bruine Buck
French Specialty

Open class

Mrs. M.F. Berton -Sarlat/ Mrs. B. Dugue 3U S.R.

Dutch BHCN Specialty Open class Mrs. H. Pisarcikova 1U Se
Zwolle Open class Mrs. P. Stern-Hanf 1U CAC/CACIB  
Amsterdam Winner Open class Mr. K. Nilsson 1U 
Wijchen Open class Mr. D. Rutten 1U CAC/CACIB  


Avril de Bruine Buck
Dutch BHCN Specialty Open class Mr. P. Lawless U Se


Bentley de Bruine Buck
Goes Open class Mr. Pedersen 1U CAC/CACIB
Echt

Open class

Mr. J. de Gids

1U CAC/CACIB BOB 6 th place in group 1!!
Championnat de France Paris Open class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U RCACS
World Winner dogshow Paris Open class Mrs. M.F. Varlet 1U CACS/RCACIB


Brendo de Bruine Buck
Antwerpen
Champion class
Mr. D. Spruyt
1U CAC/CACIB


Brisca de Bruine Buck
Speciale de Race Amiens

Veteran class

Mr. M. Griol

1U BEST VETERAN IN SHOW
French Specialty
Veteran class
Mrs. B. Dugue
1U S.R.


Caine de Bruine Buck
Dortmund Jahrhundertsieger
Open class
Mrs. P. Stern-Hanf
1U RCAC/RCACIB
Vittel Special de Race Champion class Mrs. P. Stern-Hanf 1U  
Dutch Specialty Champion class Mr. C. Fynmore 2U  
FMBB World championship Open class Mrs. S. Dubach 2U
French Specialty
Open class
Mr. Schaffner
U


Camelot de Bruine Buck
Dortmund Jahrhundertsieger
Champion class
Mrs. P. Stern-Hanf
2U


Chester de Bruine Buck
Speciale Montrond les Bains Open class
Mrs. M. Bidault
4U  
French Specialty
Open class
Mr. Schaffner
8U
Perpignan Open class
Mrs. L. Vassallo
1U CACS/CACIB BOS  


Clovis (Kane) de Bruine Buck  
Dutch Specialty Working class Mrs M.F. Berton-Sarlat  1U +
Championnat de France Paris Working class Mr. D. Descamps 1U RCACS
World Winner dogshow Paris Working class Mr. M. Griol 2U
French Specialty
Working class
Mr. D. Descamps
3U
Dutch BHCN Specialty Working class Mrs. A. McLaren 1U


Dandy (Tiësto) de Bruine Buck
Vittel Special de Race Open class Mrs. P. Stern-Hanf 1U CACS BOB
Dutch Specialty Open class Mr. C. Fynmore 1U RCAC  
Belgian Specialty Open class Mr. P. Bottagisio 2U
French Specialty
Champion class
Mr. Schaffner
3U
Kortrijk Champion class Mrs. A. McLaren 1U CAC/CACIB BOS
Amsterdam Winner

Champion class

Mr. K. Nilsson

1U CAC/CACIB BOB Winner'11


Diesel Bruine Buck
Rostock 
Open class 
Mr. G. Christensen
1U CAC/CACIB
Vaxjo 
Open class 
G. Skallman
1U CAC/CACIB


Fandy (Casis) de Bruine Buck
Lokeren Open class Mr. H. van den Berg 1U CAC BOB 2 nd in group 1!!!
Dutch BHCN Specialty Breeder class Mr. P. Lawless 1U CAC BOB and selected Se
Zwolle

Open class

Mrs. P. Stern-Hanf

1U CAC/CACIB BOB and    5th in group 1!!!
Amsterdam Winner Open class Mr. K. Nilsson 2U 
Wijchen Open class Mr. D. Rutten 2U 


Floortje de Bruine Buck
Nürnberg Open class
Mr. G. Althoff
1U RCAC/RCACIB  
Dortmund Jahrhundertsieger

Champion class

Mrs. P. Stern-Hanf

1U CAC/CACIB and BOB Jahrhundertsieger
Dutch Specialty Open class Mrs. M. ten Cate 1U +
German Specialty

Champion class

Mrs. W. van Deijl

11U CAC BOB BEST IN SHOW
German BSD Specialty
Champion class
Mrs. Thomassen
1U RCAC
French Specialty

Champion class

Mrs. M.F. Berton -Sarlat/ Mrs. B. Dugue
3U

Stuttgart Champion class
Mrs. B. Harlem
1U CAC/CACIB  


Fraka de Bruine Buck
Speciale de Race Paris Open class
Mrs. A. McLaren
11U CACS/RCACIB


Go call me Rune by de Bruine Buck
Antwerpen Champion class Mr. D. Spruyt 1U CAC/CACIB BOB  
Dutch Specialty Champion class Mrs. M. ten Cate 2U RCAC
Championnat de France Paris Open class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U CACS and best female
World Winner dogshow Paris

Open class

Mrs. M.F. Varlet
 
1U CACS/CACIB and BOB WORLD CHAMPION 2011!!
French Specialty

Open class

Mrs. M.F. Berton -Sarlat/ Mrs. B. Dugue
1U CACS S.R.



Giono (Darko) de Bruine Buck
Groningen Open class Mrs. B. Harlem 4U


Gyro de Bruine Buck
Leiden Open class Mr. H. van den Berg 1U CAC/CACIB BOB  
Speciale de Race Amiens Open class Mr. M. Griol 3U   
Dutch Specialty Open class Mr. C. Fynmore 2U 
German Specialty
Open class
Mrs. M. Krug
1U RCAC
French Specialty
Open class
Mr. Schaffner
4U


Honey (Tarja) de Bruine Buck
German BSD Specialty
Open class 
Mrs. Thomassen 4U
French Specialty

Open class

Mrs. M.F. Berton -Sarlat/ Mrs. B. Dugue
VG



Ian de Bruine Buck
Moeskroen Intermediairy class
Mrs. M. Vermeire
1U CAC/CACIB BOB  
Luxemburg Intermediairy class
Mr. D. Spruyt
1U CAC/CACIB BOB
Brussel Open class
Mr. D. Spruyt
1U CAC/CACIB BOB


Jareck de Bruine Buck
Leeuwarden Young class Mr. R. Doedijns 1U CAC  
Zwolle Intermediairy class Mrs. P. Stern-Hanf 1U RCAC/RCACIB  


Jazz Bruine Buck
Dutch Specialty 
Intermediairy class 
Mr. C. Fynmore
2U


Julie de Bruine Buck
Groningen Open class Mrs. B. Harlem 2U


Kenia de Bruine Buck
Dutch Specialty 
Young class 
Mrs. M. ten Cate
2U


Kaya de Bruine Buck
Dutch Specialty 
Young class 
Mrs. M. ten Cate
3U
Young Belgian day Beerzel
Young class 
Mr. E. Desschans
1U Best young dog in Show
Dutch BHCN Specialty Young class Mrs. H. Pisarcikova 1U
Zwolle Young class Mrs. P. Stern-Hanf 1U  
Wijchen Young class Mr. D. Rutten 1VG 


Lobo de Bruine Buck
Dutch Specialty Open class Mr. C. Fynmore U +
Rotterdam Open class Mr. N. Lemo 2U  
Maastricht Open class Mrs. S. Yla-Mononen 1U RCAC/RCACIB  


Luca de Bruine Buck
Dutch Specialty 
Puppy class 
Mr. C. Fynmore
1VP
French Specialty
Youg class
Mr. B. Roise
2U
Dutch BHCN Specialty Young class Mr. P. Lawess 2U
Amsterdam Winner Young class Mr. K. Nilsson 1U Jeugdwinner '11 
Wijchen Young class Mr. D. Rutten 1U 


Luxor de Bruine Buck
French Specialty
Youg class
Mr. B. Roise
VG


Lima de Bruine Buck
Dutch Specialty 
Puppy class 
Mrs. M. ten Cate
1VP BEST PUP IN SHOW
FMBB World championship Young class Mr. P. Bottagisio 1U
Belgian Specialty Young class Mrs. S. Dubach 1U
German Specialty
Young class
Mrs. M. ten Cate
2U
Echt Young class Mr. J. de Gids 1U CAC best female
Championnat de France Paris Young class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 2U
World Winner dogshow Paris

Young class

Mrs. M.F. Varlet
 
1U BOB junior and YOUNG WORLD CHAMPION 2011!!
French Specialty
Youg class
Mrs. B. Dugue
5U
Rotterdam Young class Mr. N. Lemo 1U  
Dutch BHCN Specialty Breeder class Mrs. H. Pisarcikova 1U
Maastricht Young class Mrs. S. Yla-Mononen 1U CAC best female  
Amsterdam Winner Young class Mr. K. Nilsson 2U 


Quinto Rival de Bruine Buck
Speciale de Race Paris
Champion class
Mrs. A. McLaren
1U CACIB and BOB
Speciale de Race Amiens Champion class Mr. M. Griol 1U CACIB and best male   
Dortmund Jahrhundertsieger

Champion class

Mrs. P. Stern-Hanf

1U CAC/CACIB Jahrhundertsieger
Dutch Specialty Champion class Mr. C. Fynmore 1U CAC BOB CW'11  
FMBB World championship

Champion class

Mrs. S. Dubach

1U Best Male FMBB World Champion '11
Belgian Specialty Champion class Mr. P. Bottagisio 1U RCAC
German Specialty
Champion class
Mrs. M. Krug
1U CAC
Championnat de France Paris Champion class Mrs. M.F. Berton-Sarlat 1U best male and BOB!
World Winner dogshow Paris

Champion class

Mrs. M.F. Varlet
 
1U CACIB and BOS
WORLD CHAMPION 2011!!
French Specialty
Champion  class
Mr. Schaffner
4VG


Roetie de Bruine Buck
Groningen Open class Mrs. B. Harlem 1U RCAC/CACIB  
Leeuwarden Open class Mr. R. Doedijns 1U CAC/CACIB
French Specialty

Champion  class

Mrs. M.F. Berton -Sarlat/ Mrs. B. Dugue
1U BOB!!!! S.R.

DKBS Herbsttreffen Champion class Mrs. Schwarzentruber 1U (totally naked) 


Storm de Bruine Buck
Dutch Specialty Veteran class Mr. C. Fynmore 1U
FMBB World championship Veteran class Mrs. S. Dubach 1U
French Specialty
Veteran   class
Mr. B. Roise
U veteran males were not placed
Dutch BHCN Specialty Veteran class Mrs. P. Lawless 1U Best Veteran in Show
DKBS Herbsttreffen

Veteran class

Mr E. Desschans

1U Best Groenendael male and Best veteran in show 

 
Vega de Bruine Buck
Kortrijk  Champion class Mrs. A. McLaren 1U RCAC/RCACIB



Visit also the Results of  2015, 2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003, 2002, 2001 or 2000.








Return Home